2010-03-05

XIII Stoleti - Werewolf (1996)Niedługo trzeba było czekać na następcę "Nosferatu". Czesi poszli za ciosem i już rok potem powrócili na rynek ze swoim kolejnym dzieckiem Zatytułowanym "Werewolf". Z jednej strony płyta jest kontynuacją tego co zespół stworzył na poprzedniej płycie, ale z drugiej, okazał się to być krok, który postawił "Werewolf" blisko ideału gothic rocka.

Niby wiele się nie zmieniło - w dalszym ciągu mamy do czynienia z nieskomplikowanymi utworami opartymi na majestatycznych motywach klawiszowych i prostych rockowych riffach. Pierwszy zasadniczy utwór "Transylvanian Werewolf" nie pozostawia jednak wątpliwości, że będzie to płyta w swoim gatunku wybitna. I choć jest to najlepszy utwór nagrany przez ten zespół w ich karierze, to kolejne kawałki niewiele ustępują mu poziomem. Mi do gustu w szczególności przypadły "Vampire Woodoo" oraz "Stigmatavampire". Od reszty odstaje jedynie nieco krótszy i bardziej prostolinijny "Psycho", choć i tak prezentuje dość dobry poziom.

Myślę, że tym albumem XIII Stoleti zdefiniowało swój styl, doprowadzając swoją muzykę do perfekcji. W zasadzie, gdyby się zastanowić, nie ciężko sobie wyobrazić jakby mogła brzmieć jeszcze bardziej zaawansowana kontynuacja tego albumu. "Werewolf" bowiem to siedem (nie licząc intra) wyrazistych, potężnie brzmiących i chwytliwych kawałków, do których wraca się z przyjemnością.
~http://www.darkplanet.pl/XIII-Stoleti-Werewolf-33534.html


1. Royale Carpathia
2. Transilvanian werewolf
3. Bratrstvo vlkodlaka
4. Vampire woodoo
5. Julie umírá každou noc
6. Psycho
7. Třinácté znamení
8. Stigmata vampire

1 comment:

jacyk said...

XIII Stoleti - Werewolf (1996)

http://www.multiupload.com/PC37SL690O

enjoy:)