2007-11-30

One Million Bulgarians - Pierwsza Płyta (CD 2004)Pozycja wstawiona na prośbę Threepio. Ja od siebie dodam, że warto też posłuchać najnowszego 1984, czyli płyty '4891'. Muzycy wracają po latach ciszy i jest to powrót jak najbardzej udany.

Oto kolejna płyta, która jest swoistym nadrabianem zaległości. „Pierwsza płyta” miała się bowiem ukazać w 1988 roku nakładem Klubu Płytowego „Razem”, czyli wydawnictwa zorganizowanego wśród czytelników niezwykle wówczas popularnego tygodnika „Razem”. Liczyło ono 5 tysięcy członków, a płyty, które pojawiały się w Klubie, miały nakład trochę wyższy niż liczba klubowiczów i nie były dostępne w detalicznej sprzedaży. Wśród tytułów pojawiły się m.in. debiutanckie płyty Sztywnego Pala Azji i Kata (polska edycja krążka), „Posłuchaj to do ciebie” Kultu. Taką drogą miała trafić na rynek również debiutancka płyta rzeszowskiego One Million Bulgarians. Płyta powstała, co ciekawe, zostało wydrukowanych trochę okładek z reprodukcją obrazu słynnego polskiego malarza Zdzisława Beksińskiego (również mieszkańca Rzeszowa) i... na tym sprawa się zakończyła. Ponoć cenzura stanęła na drodze wydawnictwu. Trochę to dziwne tłumaczenie wydawcy, w tym czasie instytucja z Mysiej już trochę łagodniej patrzyła na świat. Jakby nie było, debiutancka płyta Bułgarów z Rzeszowa nie pokazała się przez kolejne 17 lat i dopiero kilka tygodni temu, po cichu, pojawiła się w sklepach. Jedno jest pewne, krążek byłby jednym z wydarzeń polskiego rocka pod koniec lat 80. Oszczędne, suche dźwięki połączone z "plastikowym" rytmem perkusyjnym, były w Polsce drugiej połowy lat 80. czymś nowatorskim. Zresztą pamiętam występ Bułgarów w Jarocinie w 1986 roku, kiedy byli objawieniem i zostali jednym z laureatów. Lepiej późno niż wcale, szczególnie, że muzyka Bułgarów z tamtych lat broni się świetnie. Dobrze, że wreszcie znalazło się miejsce na jedno z brakujących ogniw w historii polskiego rocka.
Z analogowego wydania, które miało się ukazać w 1988 pochodzi pierwszych osiem piosenek. Kolejne trzy nagrano w studiu Waltera Chełstowskiego CCS (obecnie siedzibie redakcji Codziennej Gazety Muzycznej!) w listopadzie 1986 (razem z „Czerwonymi krzakami” – największym do tej pory przebojem zespołu Jacka Langa, który w swoim czasie trafił nawet na Listę Przebojów Programu III), ostatnia trójka została zarejestrowana w studiu Radia Rzeszów w kwietniu 1986.
Leszek Gnoiński, cgm.pl1. Wysadzany za wysoko
2. Betonowe szuflady
3. Buduję
4. Amare
5. Utopić
6. Animal Love
7. Gwiazda północy
8.Czerwoni krzacy
9. Czerwone krzaki
10. Gwiazda północy
11. Przybywa nas
12. Popatrz mamo
13. Ona już tu jest
14. Antarktyda

5 comments:

jacyk said...

One Million Bulgarians - Pierwsza Płyta (CD 2004)
pass: http://jacyk70.blogspot.com
link:
http://www.shareonall.com/omb-pierwsza.part1_fmjh.rar
http://www.shareonall.com/omb-pierwsza.part2_tgnu.rar

enjoy:)
.

Threepio said...

Album rewelacja choć demo podobało mi się jeszcze bardziej... Aktualnie "walczę" z komputerem stąd opóźniony wpis. Dzięki za przypomnienie tej płytki!
Pozdrawiam.

Anonymous said...

got other albums?

plz upload

ambiv said...

Cześć a czy dysponujesz może płytą bułgarów blues?
Tak się pytam bo nie mam sprzętu na vinyle a tylko takie wersje widziałam do kupienia, a bardzo chciałabym posłuchać.
Pozdrawiam!

www.encontactos.com said...

I found a great deal of effective data in this post!