2007-12-04

NUN - This Is Electro Pop (2003)


Nadrabiam zaległości, gdyż obiecałem swego czau ten krążek i jakoś zapomniałem, dzięki za przypomnienie czytającym tego bloga - dodam, że wkrótce pojawi się jeszcze dodatek do dyskografii Nun.

Nazwa zespołu pochodzi z mitologii egipskiej, w której Nun to bóstwo pierwotne, uosobienie "praoceanu”, z którego wyłoniła się ziemia. Nazwa odzwierciedla nie tylko fascynacje starożytnym Egiptem, ale również podejście, z jakim zespół zamierza poszukiwać nowych kierunków w muzyce, czerpiąc inspiracje z klasycznych form.

W skład zespołu NUN wchodzą Magda Kaspryszyn (śpiew, klawisze, kompozycje) i Olaf Karbowiak (generowanie dźwieku, sampling, kompozycje). Motorem dla załozenia zespołu była fascynacja electo popem, muzyką klubową oraz dance. Zespół został założony w 2000 roku, a w rok później nagrali demo "This Is Electro Pop" zawierające 14 piosenek w stylu electro clash z wpływami new romantic i synth popu. Demo zostało rozesłane do 3 największych labeli w Polsce, z których jeden zareagował pozytywnie. Zagrali równiez pierwszy w tym składzie koncert na Wrocławskiej prezentacji zespołów niezależnych w 2001r. To poprowadziło ich do Programu 3 Telewizji Polskiej w którym zaprezentowali utwór 'Silence' w 30 minutowym programie muzycznym pod nazwa "Wkręt". Nastepnie w 2002 roku wydali jeden utwór na składance pt “Football-EP” sygnowanej przez Sissy Rec./BMG Poland, ich wkładem do tego krążka był cover piosenki Andrzeja Dąbrowskiego z 1974 roku pt "A ty sie bracie nie denerwuj". Na składance pojawili sie obok takich gwiazd jak Homosapiens, Futro i Cool Kids Of Death.

Pół roku później utwory "Stop!" i “I Don`t Know How” pojawiły sie równiez na scieżce dźwiekowej thrillera science-fiction pt."Arche" w reżyserii Grzegorza Auguścika z Robertem Gonerą w roli głównej. W 2003 roku Magda wzieła udział w projekcie muzycznym Andrzeja Smolika. Pojawiła sie na jego drugim albumie z piosenką "Or". W tym samaym czasie w wyniku kooperacji z niemieckimi DJ-ami i producentami (m.in. Falk Berger, Steve`n King) powstało wiele ciekawych remiksów utworów NUN. W październiku 2003 roku portret zespołu pojawił się w niemieckim magazynie muzycznym SYNTHETICS poświęconym muzyce synth pop i electro . Był to pierwszy poważny artykuł poświęcony pierwszemu materiałowi demo.

Wiosną 2004 roku zakończyli prace nad nowym brzmieniem co znalazło odzwierciedlenie w nowym materiale przygotowywanym na drugi album demo "This Is Electro Pop 2". Składał sie on z 12 częściowo juz znanych a częsciowo całkowicie nowych utworów, które zostały entuzjastycznie przyjęte recenzjami w takich ważnych polskich magazynach muzycznych jak Life, Independent, Alternative Pop i w wielu innych włączając w to obszerny artykuł w jednym z najpowazniejszych polskich dzienników - Gazecie Wyborczej.

Po skończeniu pracy nad materiałem rozpoczęli koncerty (Wrocław, Gdynia, Łódź) oraz wystepy na festiwalach (Calyx Festival w Berlinie, BEWT w Szczecinie obok takich gwiazd jak Psyche czy Spektralized, Wrocław Niezależny obok Transglobal Underground i Armii) zuskujac sobie świetne przyjęcie widowni.

W listopadzie 2004 roku nagrali remiks piosenki "More Love More Suffer" zespołu Agonized By Love, który pojawił sie na EPce "Close Behind You" promujacej album tej grupy wydany przez Alfa Matrix obok remiksów takich zespołów jak Sero.Overdose czy Rotersand. W miedzyczasie utwór "Stop!" został wydany na składance "Stromschlag 2" (Electroschock Rec.). W styczniu 2005 roku w szwedzkim piśmie Metica pojawiła się recenzja drugiego demo. Recenzent pisał w niej między innymi: "Ostatnio słyszałem coś tak dobrego kiedy zespół Data wypuscił swój album w 1983 roku". Równiez w styczniu zrobili remix dla zespołu Psyche. Remix "Defenseless", utworu pochodzącego z ich ostatniego albumu "The 11th Hour" znalazł sie na składance "Yet Another Electro Compilation", wydanej przez francuski magazyn muzyczny YAEW w maju 2005 roku. W czerwcu tego samego roku utwór "Here 4U" znalazł się na kompilacji wydanej przez Synthphony Records w Stanach Zjednoczonych obok takich zespołów jak The Twins i Colony 5.01 I Dont Know How (Radio Edit)
02 Stop! (Radio Edit)
03 Vision of Life
04 Stop! (Falk Berger Mix)
05 Light (Falk Berger Mix)
06 Blind (Falk Berger Mix)
07 Blind (Falk Dub Mix)
08 Or (Smolik Vs. Magda)
09 A Ty Sie Bracie...
10 Blind (80ĺs Pop Mix)
11 Or (Club Mix)

7 comments:

jacyk said...

NUN - This Is Electro Pop (2003)
pass: http://jacyk70.blogspot.com
link: http://www.shareonall.com/nun-electro_cbeo.rar

enjoy:)

RObert POland said...

A tej płyty tu już kiedyś u Ciebie nie było?

Nie sprawdzałem, ale ktoś kiedyś na blogu to prezentował... możliwe, że jak nie Ty, to Peixe (obecnie nieaktywny blog)...

Jeżeli chodzi o Stairway To Heaven forum to jest ten link, który podałeś :)
(Ponadto mam to w ,,links").

ROb.

Sylomiki said...

Brzmi bardzo sympatycznie i nie czuć, iż zrobione w Polsce. No no Umiemy tworzyć muzykę. Tylko Pogratulować. Tak trzymać, moje Gratulacje. Super, że Prezentujesz Tę grupę. Pozdrawiam Dziękuję Sylomiki.

jacyk said...

tej płyty nie bylo u mnie wczesniej, zapowiedzialem ja ale sie zapomniało :) wiec nadrabiam zaleglości i w nagrode za czekanie dla wiernych fanów bedzie jeszcze dokładka coś extra... wkrótce

pozdro jacyk

gjon said...

DO ROBERTA !!! i sorry Jacyk za zaśmiecanie komentów. Robert, dopisz mnie do swojego bloga, bo mam kilka słów na temat właśnie obsłuchanego Spektralized :) grzegorz.jon[a_nakryte_ogonkiem]gmail.com

Anonymous said...

to ja tez bym mial prosbe do Roberta (jesli mozna) o dopisanie.
ravael@interia.pl
pozdr
bredak

Anonymous said...

No ja nie wiem, wedlug mnie plyta jest slaba ... kobieta wodzi po tych swoich tonacjach i nie idzie to za dobrze z muzyka, ktora nota bene jakis poziom trzyma.