2006-10-17

Closterkeller - Blue (1992)(wyd ENG)


Muzyka Closterkeller ma tak wiele odcieni jak tytuły płyt zespołu. Czasami jest ognista, porażająca jak purpura czy szkarłat, czasami bardziej stonowana, subtelna i piękna jak błękit, mroczna jak grafit... Closterkeller to zespół uwielbiany przez gotów, sympatyków muzyki metalowej i rockowej, jest jednym z prekursorów new wave/gothic na polskiej scenie rockowej.
W 1992 roku ukazał się 'Blue', nagrany w składzie: Anja Orthodox (śpiew), Tomasz Grochowalski "Wolfgang" (gitara basowa), Michał Rollinger (instrumenty klawiszowe), Jacek Skirucha (gitara), Robertem Ochnio (gitara), Piotr Pawłowski (perkusja) oraz z gościnnym udziałem Igora Czerniawskiego (instrumenty klawiszowe) i Zbigniewa Bieniaka (śpiew). Płyta ukazała się nakładem polsko-niemieckiej wytwórni SPV Records. W wyniku błędu płyta CD ukazała się tylko w wersji angielskiej, a w polskiej jedynie na kasecie magnetofonowej. Dopiero w 2000 MetalMind wydał polskojęzyczna wersję na CD.
Muzyka wypełniająca 'Blue' to śmiałe podążenie w kierunku zimnofalowo-gotyckich klimatów. Doskonale kontrastują one z bardziej ostrymi zagrywkami gitar. Z tych dźwięków emanuje masa wielobarwnych emocji. To wszystko to jednak tylko tło wspaniałego obrazu. Na pewno niezwykle bogate, dekoracyjne, ciekawe, ale nadal tylko tło. Na pierwszym planie bowiem bezdyskusyjnie znajduje się głos Anji. Głos już świadomy tego, co chce przekazać. Tego, jak chce zinterpretować słowa, emocje i wrażenia. Niewątpliwie o pani Orthodox tutaj można już mówić jako o wokalistce z prawdziwego zdarzenia, wciąż jednak rozwijającej się i szukającej coraz to nowych możliwości i sposobów wyrażania muzycznych uczuć. Tu po prostu każdy element znakomicie do siebie pasuje, stanowi fragment idealnie skomponowanej układanki. Nie tylko dźwięków, lecz także snów, marzeń, głębi i emocji.1. Vintage Wine
2. Dance On The Highwire
3. Nothing Is Here
4. Lullaby
5. Lose It
6. Just Another Day
7. Immanoleo (The Mummy)
8. The Dead Zone
9. Modesty Blaise
10. I Don't Believe
11. Escape
12. White Wolfgang (bonus)
13. Black Wolfgang (bonus)
14. Blue (bonus)
15. Lady Macbeth
16. Epitaph
17. Sin

5 comments:

jacyk said...

Closterkeller - Blue (1992)(wyd ENG)
pass: http://jacyk70.blogspot.com
link: http://www.filefactory.com/file/6127c9/

na blogu Atmosphere
http://atmosphere1980.blogspot.com jest wersja PL tej płyty, a ja dla porównania zamieszczam wer. ENG

enjoy:)

er3bus said...

THX A lot

Anonymous said...

Witam!
Mam ogromniastą prośbę! Poszukuję płyty Closterkeller "Blue" w wersji angielskiej i znalazłam na Twoim blogu, ale link do płyty już jest nieaktualny. Tu moja prośba-czy mógłbyś jeszcze raz ją wrzucić na jakiś serwer? Bardzo mi na tym zależy!
Z góry wielkie dzięki!
Pozdrawiam!

jacyk said...

ok, pojawi sie w tym tygodniu na reuploadach:

http://jacyk80.blogspot.com

pozdro
jacyk

jacyk said...

hello
reupload is ready-->
http://jacyk80.blogspot.com/

enjoy:)